سر خط خبرها

آیا در موضوع مهندسی فرهنگی صفارهرندی هم موضعی مشابه حسن روحانی دارد

به گزارش ایلام نیوز از برخی سایت ها محمد حسین صفار هرندی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و مشاور فرمانده کل سپاه پاسداران، در یک سخنرانی در مشهد د رتاریخ هفتم آذر98 به موضوع "مهندسی فرهنگی" در جمهوری اسلامی پرداخت....

آیا در موضوع مهندسی فرهنگی صفارهرندی هم موضعی مشابه حسن روحانی دارد

 

به گزارش ایلام نیوز از برخی سایت ها محمد حسین صفار هرندی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و مشاور فرمانده کل سپاه پاسداران، در یک سخنرانی در مشهد د رتاریخ هفتم آذر۹۸ به موضوع "مهندسی فرهنگی" در جمهوری اسلامی پرداخت.

به اعتقاد وزیر ارشاد دولت احمدی نژاد، انقلاب ۱۳۵۷ ایران «بیش از آنکه ناظر تحول سیاسی و مبتنی بر خواسته‌های اقتصادی و معیشتی باشد، جنبه فرهنگی داشت».

صفار هرندی ضمن بیان اینکه در جمهوری اسلامی هنرهای تجسمی و موسیقی علاقه‌مندان زیادی پیدا کرده‌اند اظهار داشت که عرصه فرهنگ در دوران پیش از انقلاب "فاسد" بوده، طوری که "تصور بازگشت آن دوره هولناک است".

"ابزار اصلی تحقق اهداف انقلاب"

"مهندسی فرهنگی" در دهه‌های گذشته یکی از دغدغه‌های مسئولان بلندپایه نظام اسلامی بوده و هنوز هم به عنوان چالشی برای دولت‌ها و دیگر ارگان‌های نظام به‌شمار می‌رود.

رهبری انقلاب یکی از افرادی است که همواره بر ضرورت آن تاکید می‌کند. در مقاله‌ای که در وبسایت دفتر حفظ و نشر آثار آیه الله خامنه‌ای منتشر شده، دیدگاه‌های رهبر جمهوری اسلامی در این زمینه نگارش شده است؛ از جمله: «مهندسی فرهنگی ابزار اصلی تحقق آرمان‌ها و اهداف انقلاب است»، و اینکه، «ضمن توجه به تمام لایه‌های فرهنگی کشور همچون لایه‌های دینی، ملی و جهانی و تمایل سطوح فرهنگی کشور یعنی سطوح اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و ارزشی» باید "لایه دینی بر دیگر لایه‌های فرهنگی کشور" اولویت داشته باشد.در این مقاله آمده است که رسالت اصلی مهندسی فرهنگی کشور، ایجاد "جامعه ایده‌آل با الهام از آیات الهی" است.

موضع حسن روحانی

رئیس جمهور روحانی تاکنون با "مهندسی فرهنگی" آشکارا مخالفت نکرده، بلکه خواهان انجام این کار از طریق جذب مردم به ایده‌آل‌های فرهنگی حکومت شده و نه از راه ممنوعیت فرهنگ‌های جهان و ارعاب مردم.

او در نامه سرگشاده‌‌ای به رهبر انقلاب  که در مهر ماه ۹۳ (اکتبر ۲۰۱۴) منتشر شد نوشته است: «مردم ما با خودآگاهی نسبت به تاریخ، فرهنگ و تمدن خویش، دلبستگی به ارزش‌های اخلاقی، اسلامی، و زمان آگاهی نسبت به تمدن جدید، فعالانه در راه تولیدِ فرهنگی بومی و به‌گزینی در مصرف کالاها و محصولات فرهنگی جهانی گام برمی دارند.»

رئیس جمهور ایران ضمن بیان اینکه سیاست‌های محدودکننده موجب ایستایی و عدم پیشرفت می‌شوند تصریح می‌کند: «سیاست‌های فرهنگی مستلزم رویکردی ایجابی برای جوشش و آفرینش و حل مسائل است و نه رویکردی سلبی برای سکون و رکود و ایجاد موانع.»

"مردم انضباط پذیر هستند"

به نظر می‌رسد که اکنون صفارهرندی هم موضعی مشابه روحانی دارد. او در سخنرانی خود در مشهد خاطرنشان کرد: «مردم انضباط پذیر هستند اما سبک ما برای آموزش و هدایت آنها مناسب نیست، ما نباید آنها را از کاری منع کنیم، بلکه باید امور خوب را چنان زیبا به نمایش بگذاریم تا افراد با انجام امور مذکور لذت ببرند.»

او در این راستا به رشته‌های گوناگون هنری اشاره کرد و گفت: «در گذشته ۸۰۰ مورد مجوز کنسرت داده شد و هیچ مشکلی رخ نداد .اما بعدها به دلایل مختلف ۱۶ کنسرت لغو شد. »(منبع: (DW

 

نظرات ارسال نظر