سر خط خبرها

بدونِ تعارف/ بیلان صد روزه دکتر ابراهیم رئیسی از دید یک رسانه معتبر اروپائی

روزنامه اتریشی "اشتاندارد" بیلان ۱۰۰ روز فعالیت ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس جمهوری اسلامی ایران را "ویرانگر" ارزیابی کرده است. در مقاله این روزنامه، دولت رئیسی با دولت روحانی مقایسه شده است. در مقاله‌ای که روزنامه اتریشی "اشتاندارد" در روز ...

بدونِ تعارف/ بیلان صد روزه دکتر ابراهیم رئیسی از دید یک رسانه معتبر اروپائی

روزنامه اتریشی "اشتاندارد" بیلان ۱۰۰ روز فعالیت ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس جمهوری اسلامی ایران را "ویرانگر" ارزیابی کرده است. در مقاله این روزنامه، دولت رئیسی با دولت روحانی مقایسه شده است. در مقاله‌ای که روزنامه اتریشی "اشتاندارد" در روز یکشنبه، ۱۴ نوامبر (۲۳ آبان) منتشر کرد، کارکرد رئیس جمهوری اسلامی ایران در ۱۰۰ روز نخست ریاستش زیر ذره‌بین قرار گرفته است.

عنوان مقاله گویاست: «بیلان ۱۰۰روزه رئیس جمهوری جدید ایران ویرانگر است.»برای توجیه این عنوان، به کارکرد دولت سیزدهم از زاویه‌های گوناگون اشاره شده است.

در آغاز مقاله آمده است: «روزنامه‌های جمهوری اسلامی به دلیل محدودیت‌های معمول، تنها به صورت حاشیه‌ای از وعده‌های محقق‌نشده دولت ابراهیم رئیسی خبر می‌دهند.»اشتاندارد در ادامه به اظهارات فعالان شبکه‌های اجتماعی اشاره می‌کند که در مجموع بیلان ۱۰۰روزه رئیسی را "ویرانگر "ارزیابی کرده‌اند.

در این راستا، تورم ۴۶درصدی ذکر شده است که یک رکورد تاریخی برای ایران به‌شمار می‌رود. افزایش بهای مواد غذایی، کاهش شدید قیمت سهام، زیان ۸۰درصدی سرمایه‌گذاران و بهای بالای دارو و تنگناهایی در زمینه تامین دارو از دیگر مواردی هستند که اشتاندارد بر آنها انگشت گذاشته است.

روز ۱۷ آبان مسعود افشین، معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران در رابطه با تورم افسارگسیخته گفت، در این استان نرخ تورم سالانه در مورد برخی از خوراکی‌ها، از جمله روغن‌ها و چربی‌ها بیش از ۷۸ درصد بوده، بهای ماهی افزایشی ۷۳ درصدی داشته و بهای کالاهای زیرگروه "سبزیجات" در مهر سال جاری در قیاس با مهرماه سال گذشته ۹۵ درصد افزایش یافته است.

مقایسه با دولت روحانی

در مقاله اشتاندارد به این نکته اشاره شده است که وضعیت نابسامان اقتصادی ایران حتی در مجلس هم بحث‌برانگیز شده و "بسیاری از نمایندگان اصولگرا که تاکنون به دولت نزدیک بوده‌اند، از این وضعیت انتقاد می‌کنند". کاظم موسوی، نماینده اردبیل، گفته است که وزیران به خواست مجلس توجهی ندارند و «برخی از آنها که در اینجا ۲۵۰ تا ۲۷۰ رای گرفتند، اگر امروز برای آنها رای گرفته شود، ۵۰ رأی هم نمی‌آورند.»

اشتاندارد در ادامه مقاله، ضمن بیان اوضاع ناهنجار اقتصادی معلمان، مستمری‌بگیران و کارگران و همچنین اعتراضات خیابانی آنها، اوضاع فعلی را با دوران حسن روحانی مقایسه کرده است: «روحانی توانست در سه ماه نخست دولت خود تورم را برای مدتی زیر ۱۰ درصد تثبیت کند. او در ابتدا در زمینه‌های دیگر نیز موفق‌تر بود.»بهای کالاهای زیرگروه "سبزیجات" در مهر سال جاری در قیاس با مهرماه سال گذشته ۹۵ درصد افزایش یافته است.

"مملکت به‌کل رها شده"

علی صوفی، وزیر تعاون در دولت دوم محمد خاتمی نیز در مصاحبه با خبرآنلاین گفته است، دولت روحانی در ۱۰۰ روز نخست "کاملا موفق‌تر" از دولت فعلی بوده است. صوفی می‌گوید: «به نظر می‌آید که سفرهای استانی، آقای رئیسی را اقناع می‌کند، او فکر می‌کند کار رئیس جمهوری همین است.»این سیاستمدار اصلاح‌طلب معتقد است که در دور دوم ریاست جمهوری روحانی «مملکت به تدریج رها شد ولی الان به‌کل رها شده است».

روزنامه  اشتاندارد به مشکلاتی که در زمینه انتخاب وزیران کابینه رئیسی و همکاران آنها وجود دارد هم اشاره کرده است:‌ «وزیر پیشنهادی او برای وزارت آموزش و پرورش هیچ صلاحیتی برای این پست ندارد. ۱۵ سال طول کشید تا او مدرک کارشناسی ارشد خود را در موضوعی غیرمرتبط با آموزش و پرورش دریافت کند.»

این روزها مسعود فیاضی که قرار است از مجلس به عنوان وزیر آموزش و پرورش رای اعتماد بگیرد، خبرساز شده است. بسیاری از نمایندگان مجلس و ناظران معتقدند که او صلاحیت ندارد و تنها به دلیل روابط خانوادگی‌اش با شهردار تهران برای این پست در نظر گرفته شده است.

او کارشناسی خود را در رشته مهندسی عمران دانشگاه فنی تهران گذرانده و بعد از آن به مقام استادیاری در رشته فقه و اصول تحلیلی و اجتهادی رسیده است. فیاضی در سال ۹۸ هم با حکم زاکانی معاون فرهنگی اجتماعی مرکز پژوهش‌های مجلس شد و موجی از انتقادها را برانگیخت.

مذاکرات هسته‌ای

"اشتاندارد" به مهم‌ترین چالش سال‌های اخیر جمهوری اسلامی، یعنی احیای برجام هم پرداخته است. روزنامه اتریشی می‌نویسد: «در مذاکرات هسته ای که قرار است دو هفته دیگر دوباره در وین آغاز شود، خط‌مشی مشخصی وجود ندارد. به‌نظر نمی‌رسد که ضمانت‌هایی که ایران می‌خواهد دست‌یافتنی باشد و حتی در ایران هم هیچ‌کس انتظار موفقیت این مذاکرات را ندارد.» کارشناسان گوناگونی بر همین نظرند و دولت رئیسی را به "لفاظی" متهم کرده‌اند.

چند روز پیش باربارا اسلاوین، رئیس بخش ایران شورای آتلانتیک آمریکا در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا گفت، نسبت به احیای برجام خوش‌بین نیست. او تاکید کرد: «مذاکره‌کنندگان ایرانی خواستار امتیازاتی هستند که هیچ دولت آمریکایی نمی‌تواند ارائه دهد.»

وزارت خارجه ایران سه شرط را برای ازسرگیری مذاکرات هسته‌ای اعلام کرده است: آمریکا باید مقصر بودن خود در ترک برجام را بپذیرد، تحریم‌ها باید یکجا و مؤثر لغو شوند و آمریکا تضمین دهد که هیچ دولت دیگری خروج از برجام را تکرار نکند.

 

نظرات ارسال نظر