سر خط خبرها

ساختارِ رسمی کشور باید هشتاد درصد طرفدار داشته باشد، امروز، سرمایه اجتماعی پایین آمده است/ مشکلات بزرگی پیش‌رو داریم و بدون اعتماد کلان مردم و همدلی و همراهی آنان نمی‌توانیم از آنها عبور کنیم

بدون شعاردادن و تعارف بگویم که باید مشکل کشورمان در عرصه جهانی را عزت مندانه حل کنیم. به همان اندازه که رفاه برای یک ملت لازم هست، عزت هم لازم است. یعنی ملتی که عزت ...

ساختارِ رسمی کشور  باید۸۰ درصد طرفدار داشته باشد، امروز، سرمایه اجتماعی پایین آمده است/ مشکلات بزرگی پیش‌رو داریم و بدون اعتماد کلان مردم و همدلی و همراهی آنان نمی‌توانیم از آنها عبور کنیم

حجت الاسلام سیدحسن خمینی 

در دیدار انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه ها

جماران

امروز با توجه به پایین آمدن سرمایه اجتماعی، هیچ چیزی واجب تر از برگزاری یک انتخابات پرشور نیست. یعنی من فکر نمی کنم ما بتوانیم از مشکلات بزرگی که پیش رو داریم بدون اعتماد کلان مردم و همدلی و همراهی آنان عبور کنیم؛ اگر هم بشود، هزینه سنگینی دارد.

هیچ عاملی به اندازه اینکه یک همدلی، همراهی، وفاق و موج اجتماعی، نمی تواند راهگشا باشد. البته باید همه طبقات به صحنه بیایند.

دولت فقرا با مقاومت اغنیاء و یا دولت اغنیاء با مقاومت فقرا روبرو است. یکی از قدرتمندترین کارهای انقلاب این است که در همه دهک‌های اجتماعی، دهک‌های منزلت اجتماعی و دهک‎های جمعیتی بالای ۸۰ درصد طرفدار داشته است.

انقلاب ایران انقلاب کارگری نیست. یعنی انقلاب در میان ثروتمندان و بازاریان به همان اندازه مدافع داشت که در میان کارگران و فقرا داشت. چون دین پشتوانه آن انقلاب بود و به همین دلیل از همه بحران ها عبور کرده و میزان کسانی که همدلی کرده اند از کسانی که مشکل ایجاد کرده اند بیشتر بوده است.

امروز هیچ چیزی واجب تر از برگزاری یک انتخابات پرشور نیست. باید بسیار به این موضوع فکر کنیم که آیا نفع کشور در حاکمیت یکدست است یا اینکه به نفع کشور است که حاکمیت یکدست نباشد و چند صدایی حاکم باشد.

بدون شعاردادن و تعارف بگویم که باید مشکل کشورمان در عرصه جهانی را عزت مندانه حل کنیم. به همان اندازه که رفاه برای یک ملت لازم هست، عزت هم لازم است. یعنی ملتی که عزت نداشته باشد همان مقدار در رنج است که رفاه و معیشت نداشته باشد.

الآن هرکسی باید تلاش کند که انتخاباتی با موج اجتماعی و دولتی نماینده همه طبقات برای ایجاد دوباره سرمایه اجتماعی بیاید. اولین لازمه آن عملکرد درست متصدیان و ناظران انتخابات است و البته عوامل دیگر هم هست.

خدای نکرده اگر نظم اجتماعی فرو بریزد فقط یک گروه و یا گروه دیگر آسیب نمی بینند. طبیعتا ما که علاقه مند به انقلاب هستیم و پشت سر ما عظمتی است که از آن پاسداری و به آن افتخار می کنیم در این مسأله بیشتر ناراحت می شویم. 

من معتقدم رهبر انقلاب واقعا این را قبول دارند که شرط عبور از هر بحرانی با رأی، مشارکت و حضور مردم است و هیچ راهی جز این نداریم. واقعا فکر نمی کنم کسی بتواند فرض بگیرد که راهی جز این وجود دارد.

باید از همه دفاع کنید؛ حتی کسانی که آنها را دوست ندارید و یا حتی ممکن است در دوره ای به آنها انتقاد داشته اید. از حضور آنها هم دفاع کنید؛ همه باید نماینده ای در انتخابات داشته باشند و بتوانند کسب رأی کنند و مردم باید حس کنند کسی در میان کاندیداها هست که می تواند آنها را نمایندگی کند.

ادای دین به ایران، اسلام، تشیع، امام زمان(عج)، امام، خودمان و فرزندانمان این است که بدانیم که هیچ چیزی مثل انتخابات نیست و در این راه تلاش کنیم تا بتوانیم مردم را در جایی جمع کنیم؛ باید در این زمینه کوشش کنیم.

 

نظرات ارسال نظر