سر خط خبرها

گاردین: ضرورت یک مکانیسم تماس اضطراری نظامی بین ایران و آمریکا/ اگر نشد، نظامیان عمانی پل این تماس باشند

گاردین نوشت: ماه گذشته برخورد خطرناکی میان نیروی دریایی ایران و آمریکا در خلیج فارس رخ داد. در جریان این برخورد 11 فروند قایق تندرو ایران به ناو آمریکایی نزدیک شدند، بعد از ...

گاردین: ضرورت یک مکانیسم تماس اضطراری نظامی بین ایران و آمریکا/ اگر نشد، نظامیان عمانی پل این تماس باشند

گاردین نوشت: ماه گذشته برخورد خطرناکی میان نیروی دریایی ایران و آمریکا در خلیج فارس رخ داد. در جریان این برخورد ۱۱ فروند قایق تندرو ایران به ناو آمریکایی نزدیک شدند، بعد از این اتفاق دونالد ترامپ دستور داد که در صورت تکرار چنین رخدادی نیروهای دریایی آمریکا اجازه دارند تا به روی قایق‌های ایرانی آتش بگشایند . به نظر می رسد، دوطرف در شرایط فعلی به یک خط تماس اضطراری نیاز دارند.

تصور کنید که سفارت سوئیس در تهران از حملات موشکی ایران به تأسیسات نظامی آمریکا در عراق ، خبر نداده بود و یا در سال ۲۰۱۶، هنگامی که سپاه پاسداران ایران ۱۰ ملوان آمریکایی را که در آبهای سرزمینی ایران در خلیج فارس حرکت می‌کردند، بازداشت کرد، جان کری وزیر امور خارجه وقت آمریکا، هیچ ارتباط مستقیمی با همتای ایرانی خود، نداشت، در آن صورت چه اتفاقی رخ می‌داد. جواد ظریف و جان کری در جریان آن اتفاق در طی ۱۰ ساعت از وقوع حادثه حداقل ۵ بار با یکدیگر صحبت کردند. این ارتباطات سرانجام نتیجه داد و ایران صبح روز بعد قایق ها و خدمه را آزاد کرد.

در شرایط فعلی تنش آلود بین دو کشور و با توجه به عدم ارتباط دیپلماتیک لازم است نیروهای نظامی دو طرف خط تماسی اضطراری بین خود داشته باشند. تقریباً دو کشور در ۱۱ ماه گذشته سه بار وارد درگیری تمام عیار شده‌اند.

در چنین شرایطی و اگر نیاز به وجود یک میانجی باشد، عمان گزینه اول خواهد بود. عمان با آمریکا توافق نامه همکاری نظامی دارد و به طور مشترک یک کمیسیون نظامی با ایران هم تشکیل داده است.

برای اجرا این طرح نیازی هم به عقب نشینی چشمگیر از رویکرد فشار حداکثری از سوی دولت ترامپ نیست. در سوی مقابل تن دادن ایران به چنین طرحی هم به معنای تایید حضور آمریکا در منطقه نخواهد بود.  این کار در چنین لحظه خطرناکی به امتحان کردنش می‌ارزد.

نظرات ارسال نظر