سر خط خبرها

ماجرای گم شدن ۵هزار قلم داروی درمان کرونا در ایران!

همایون هاشمی نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: تعداد بیست هزار داروی فاویپیراویر وارد ایران شد و تعداد 15 هزار تا از این قرص‌ها در اختیار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار گرفته و بین برخی بیمارستان‌ها توزیع شد...

ماجرای گم شدن ۵هزار قلم داروی درمان کرونا در ایران!

همایون هاشمی نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: تعداد بیست هزار داروی فاویپیراویر  وارد ایران شد و تعداد ۱۵ هزار تا از این قرص‌ها در اختیار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار گرفته و بین برخی بیمارستان‌ها توزیع شد.

درپی همین سخنان برخی رسانه ها به نقل از این نماینده مجلس از گم شدن ۵هزار قلم از این داروها خبر دادند.

گزارش جماران در همین خصوص را در ادامه بخوانید:

چندی پیش علی نوبخت حقیقی رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در نامه ای  به همایون هاشمی رییس فراکسیون غذا و داروی مجلس شورای اسلامی ماموریت داد تا به ابهامات استفاده از داروی Favipiravir  برای درمان کرونا  رسیدگی کرده و گزارش آن را به کمیسیون ارائه کند.

هاشمی نیز در تشریح یافته های خود گفت:  قرص فاویپیراویر در سال‌های گذشته در یکی از شرکت های ژاپنی برای درمان بیماری سارس طراحی شده بود و در اپیدمی کرونا هم پزشکان چینی‌ها مجوز تولید آن را از چین دریافت کردند که تاثیر خوبی در درمان این بیماری داشته است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، با اشاره به حواشی ایجاد شده پیرامون استفاده از قرص فاویپیراویر خاطرنشان کرد: تاکنون تعداد ۲۰ هزار قرص فاویپیراویر وارد ایران شد و تعداد ۱۵ هزار تا از این قرص‌ها در اختیار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار گرفته و بین برخی بیمارستان‌ها توزیع شد، کما اینکه اوایل عید نوروز رئیس بیمارستان مسیح دانشوری به معاون درمان این وزارتخانه اعلام کرده بود که این دارو در درمان بیماری کرونا موثر بوده است، بنابراین دستور دهید تا برای استفاده در این مرکز وارد شود، در نهایت به تعداد ۳۰ بیمار از این دارو در اختیار آنها قرار داده شد و این امر باعث انتشار مطلب گلایه آمیزی از سوی دکتر هاشمیان یکی از پزشکان این بیمارستان در فضای مجازی شده و محل اختلاف شد.

هاشمی اظهار کرد: نحوه ورود این دارو به کشور از دیگر موارد مورد مناقشه است، ضمن اینکه ادعاهای برخی شرکت‌ها و تجار مبنی بر تولید این دارو یا مواد اولیه مورد نیاز برای تولید آن سوالاتی را در اذهان ایجاد کرد، همچنین اثربخشی قرص فاویپیراویر در درمان بیماری کرونا مورد تایید بسیاری از پزشکان و مراکز درمانی است و همین امر باعث نایاب شدن این دارو ایجاد بازار سیاه برای آن شد.

وی افزود: هم‌اکنون در مرحله تکمیل تحقیقات در مورد این دارو هستیم و به نتایج مطلوبی هم دست پیدا کرده‌ایم و برابر بررسی‌ها و اسناد به دست آمده، مطالعات بالینی برای قرص فاویپیراویر در کشورهای چین و ژاپن انجام شده و نتایج خوبی حاصل شده است و اینکه این دارو به بهانه انجام مطالعات بالینی در پروتکل درمان گذاشته نشد آن هم در شرایط بحرانی کنونی که با آمار مرگ و میر ناشی از ابتلا به کرونا و آثار زیان بار ناشی از آن مواجه هستیم از سوی پزشکان قابل قبول نیست، چرا که قرص فاویپیراویر از منشا مشخصی وارد کشور شده و اصالتا برای مطالعات بالینی آورده نشده بود.

رئیس فراکسیون غذا و دارو مجلس، در ادامه، از جمع‌بندی نتایج حاصل از بررسی‌های صورت گرفته در نشست این فراکسیون و ارائه اسنادی دال بر قانونی شدن تولید قرص فاویپیراویر در کشور خبر داد.

این نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: البته همچنان ابهاماتی در خصوص قرص فاویپیراویر وجود دارد که مقرر شد در این رابطه با مسئولان مربوطه مکاتبه کنیم تا آنها پاسخ‌های لازم را جهت رفع این ابهامات ارائه دهند.

نظرات ارسال نظر