سر خط خبرها

هیچ واقعیتی به نام شکست یا سرکوب کرونا وجود ندارد، ما تنها می توانیم با کرونا کنار بیائیم، ما تنها می توانیم از کرونا عبور کنیم

آنچه را که می خوانید متنی ساختاری، مبتنی بر معرفی دو راهبرد اصلی در مواجهه با بیماری های عفونیِ ویروسی و ازجمله کروناویروس هاست. در راهبرد اول تلاش برای عدم ابتلاء به بیماری و در واقع بهره¬گیری از پروتکل های بهداشتی و در راهبرد دوم نکاتی طرح می شود که در

هیچ واقعیتی به نام شکست یا سرکوب کرونا وجود ندارد، ما تنها می توانیم با کرونا کنار بیائیم، ما تنها می توانیم از کرونا عبور کنیم

 

آنچه را که می خوانید متنی ساختاری، مبتنی بر معرفی دو راهبرد اصلی در مواجهه با بیماری های عفونیِ ویروسی و ازجمله کروناویروس هاست. در راهبرد اول تلاش برای عدم ابتلاء به بیماری و در واقع بهره­گیری از پروتکل های بهداشتی و در راهبرد دوم نکاتی  طرح می شود که در آن شرایط بیماری به شکلی آسان­ تر در افراد بروز می نماید، به معنای دیگر فرد وارد پروتکل­های حوزه درمان می شود.

به عنوان مقدمه باید گفت این روزها مردم بیشتر از آنکه تمایل داشته باشند از بیماری کووید ۱۹ ۱۹) - (COVID بدانند به سمت اطلاعات راجع به کرونا ویروس Coronavirus رقبت بیشتری دارند. تفاوت این است که نگاه به ویروس برای افراد پیشگیرانه است و آنها ترجیح می دهند که به دانشی دست یابند که به ویروس مبتلا نشوند، اما شواهد و مدارک علمی نشان می دهد که بهتر است کمی هم در خصوص بیماری ناشی از ویروس جدید کرونا ، اطلاعات داشته باشیم و آن را در ذهن خود مرور کنیم چون در موارد متعددی به دوراهی هائی می رسیم که باید انتخاب کنیم.

در پروتکل های بهداشتی ، مبتنی بر داده های به دست آمده از خصوصیات رفتاری ویروس، در مواجهه با آن ، رعایت مطلق قرنطینه خانگی و بهداشت فردی و محیطی یک ضرورت است که البته درخصوص آن بسیار گفته شده است. تئوری این است که به ویروس مبتلا نشویم و از این مرحله عبور کنیم.

اما این تنها نکته ای نیست که باید بدانیم. هوشمندانه­ تر آن است که توجه داشته باشیم، امکان بالای شیوع بیماری معمولاً از دست فرد خارج است وحتی در کشورهای پیشرفته تر عدد همه گیریِ بیماری به مرزهای هفتاد درصد و شاید بیشتر هم می رسد. به نظر می رسد مؤلفه های اجتماعی در آن آثار بیشتری دارند و اینکه بسیاری از مردم قوانین و رویه های بهداشتی را رعایت نمی کنند. بنابراین رفتار سنجش گرانه آن است که  باید ، تصوری هم از ابتلاء به بیماری یعنی ورود به پروتکل دوم یا درمانی داشته باشیم.

در اینجا مشاهده می کنیم برخی کشورها در سیاستگذاریهای خود با پذیرش درصد بالای اپیدمی قطعی بیماری، روی سرعت ابتلاء تمرکز دارند، به این معنی که با توجه به امکانات موجود بهداشتی و درمانی درکشور هرچه افراد کمتری با شیوعی نرم، در موج اولیه حملات ویروس مبتلا شوند و این ابتلاء دارای نمودار با شیب بالارونده کمتر و یا ثابت و نه صعودی یا شیب تیز باشد، امری مطلوب تر به نظر می رسد. به عنوان نمونه اگر کشوری برگزاری اجتماعات با حضور بیش از صدنفر را غیرقانونی و ممنوع  اعلام می کند می توان گفت که اصل بروز بیماری را با این کمیت در پذیرش بیمار پذیرفته و به دنبال یک همه­گیری هدایت شده تر است. به معنای دیگر این اجتماعات دامهائی هستند که در آن ویروس قربانیان اجتناب ناپذیر خود را گرفتار می نماید.

 در این تئوری ، بسیار مهم است که نگذاریم در یک بازه زمانی، سرعت شیوع خیلی زیاد باشد و افراد بسیاری مبتلا شوند، وگرنه امکانات محدودی که برای مبارزه با ویروس وجود دارد، کارایی خود را از دست می‌دهد.

اما به لحاظ فردی، افراد نیز می توانند با این فرض که گفته شد، هوشمندانه رفتار کنند و ابتلاء خود را به دوره های پایانی حملات ویروسی منتقل کنند، زیرا با توجه به موضوع پاساژ ویروس هر فردی که در انتهای دوره حملات ویروسی، مبتلا شود با ویروسی مواجه است که میزان وحشی بودن آن strain Wilde  به احتمال بسیار زیاد، کاهش بیشتری یافته است و فرد به بیماری با عوارض کمتری دچار خواهد شد، و دیگر آنکه موج تنش های اجتماعی کاهش یافته و همچنین کادر درمانی هم به صبوری و دانش بیشتری از عملکرد فرآیندهای درمانی ویا حتی تهیه واکسین دست یافته اند.

داده های اپیدمیولوژی و رفتار شناسی گسترش و بیماری زائی ویروس کرونا در بیماری کووید۱۹ نشان داده است که از هر ۵ فرد مبتلا ۴ نفر آنها با عوارض خفیف این بیماری را سپری خواهند کرد . اکنون شما باید از این موضوع تعجب نکنید که اگر در یک منطقه آلوده قرار دارید ممکن است به بیماری مبتلا شده و آن را از سر گذرانیده باشید بدون آنکه به عوارض جدی بیماری مبتلا شده باشیدو یا به احتمال بسیار ویروس دوره رفتار حیاتی خود را در بدن شما کامل کرده باشد. عمده افراد با سن کمتر دراین دسته قرار دارند.

نتیجه آنکه باید نسبت به این موضوع با حساسیت برخورد کرد که راهبرد اساسی افراد برای مواجهه با کرونا در مرحله اول تلاش برای عدم ابتلاء و در مرحله بعدی اگر قرار است ابتلائی صورت گرفت ترجیحاً در سالهای بعدی وقوع بیماری و یا در ماههای پایانی در سال اول صورت گیرد .

نکته دیگر آنکه باید نکاتی که سیستم دفاع و ایمنی بدن را تقویت می کند از منابع علمی آن جستجو نمود و یا با مصرف بیشتر مایعات و رعایت بهداشت و شستشوی مرتب بخش های بیرونی دستگاه تنفسی مانند بینی ، دهان و گلو با مواد توصیه شده با نامساعد کردن زمینه فعالیت برای ویروس باز هم  شدت ابتلاء به ویروس کرونا را کاهش داد.

ظاهراً حدود دو ماه از حضور کروناویروس در کشور گذشته است و اکنون با اشاره به این موفقیت برای کسانی که در این مدت خود را از بیماری مصون داشته­اند، انتخاب با افراد است که راه مواجهه با ویروس را انتخاب کنند . با توجه به واقعیت پذیرفته شده در خصوص درصد واگیری بیماری در جوامع، کسانی که خود را در ریسک مبتلایان امواج اولیه حملات ویروسی قرار می دهند انتخاب سخت تری را پیش روی خود قرار داده اند. دانش رفتارشناسی و بیماری زائی عوامل مختلف بیماری زا و بخصوص ویروس ها  در سلامت فرد تعیین کننده است. هیچ واقعیتی به نام شکست یا سرکوب کرونا وجود ندارد، ما تنها می توانیم با کرونا کنار بیائیم، ما تنها می توانیم از کرونا عبور کنیم.  

دکتر یونس احمدی

دامپزشک عمومی

 

کانال تلگرامی ساختارهای ایرانی

@Iranianstructures

 

نظرات ارسال نظر
  • مرادیدر تاریخ ۹ ارديبهشت ۱۳۹۹

    عالی بود . بعدها مسوولین به این نظرا رسیدند.

    پاسخ به این نظر