سر خط خبرها

مباحث بنیادین دین‌پژوهی در تفکرات امام خمینی (ره) قابل مشاهده است / فارغ‌التحصیل دکترای رشته دین پژوهی: ساختارهای تصمیم‌گیر باید پروژه ها و کرسی‌های دین‌پژوهی دایر کنند

به گزارش ایلام نیوز از ایسنا دکتر «یونس احمدی» که سال‌ها سابقه فعالیت سیاسی و مدیریتی را در کارنامه خود دارد چند روز پیش از رساله دکتری خود با عنوان «تأثیر بافت بر مطالعات آکادمیک دین در ایران» در دانشگاه ادیان و مذاهب قم دفاع ...

مباحث بنیادین دین‌پژوهی در تفکرات امام خمینی (ره) قابل مشاهده است / فارغ‌التحصیل دکترای رشته  دین پژوهی: ساختارهای تصمیم‌گیر باید پروژه ها و کرسی‌های دین‌پژوهی دایر کنند

یونس احمدی فارغ‌التحصیل دکتری رشته‌ی دین پژوهی معتقد است: تقریباً همزمان با شکل‌گیری علم دین‌پژوهی در غرب ، برخی مباحث اصلی از تفکر دین‌پژوهانه در اندیشه امام خمینی(ره) قابل مشاهده است.

به گزارش ایلام نیوز از  ایسنا دکتر «یونس احمدی» که سال‌ها سابقه فعالیت سیاسی و مدیریتی را در کارنامه خود دارد چند روز پیش از رساله دکتری خود با عنوان «تأثیر بافت بر مطالعات آکادمیک دین در ایران» در دانشگاه ادیان و مذاهب قم دفاع کرد.حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر «باقر طالبی‌دارابی» به عنوان استاد راهنما، دکتر «الله‌کرم کرمی‌پور» به عنوان استاد مشاور و دکتر «حسن محدثی»، حجت‌الاسلام والمسلمین «مهراب صادق‌نیا» و سرکار خانم دکتر «فاطمه توفیقی» به عنوان استادان داور حضور داشتند.

در بخشی از چکیده این پایان‌نامه آمده است:شواهد نشان می‌دهد مطالعات آکادمیک دین به عنوان یک دانش روش‌مند هم از پشتیبانی یک نظام فلسفی بهره‌مند می‌باشند و هم در محیط‌های اجتماعی ساخت و بازساخت می‌شوند. به این ترتیب به نظر می‌رسد باید کنش و واکنش‌های ساختارهای آکادمیک و علمی مطالعات ادیان را در بافت‌های پیرامونی در نظر گرفت و به‌خوبی آن‌ها را رصد کرد.

شناخت میزان این تأثیر در بخش‌های مختلف این مطالعات، بخش مهمی از این دانش محسوب می‌شود. «حضور پررنگ دینی» و «نگاه قدرتمند علمی» در «یک جامعه هدف» به عنوان سه مؤلفه اصلی از شرایط اولیه شکل‌گیری دانش مطالعه آکادمیک ادیان است. هر کجا و میان هر قوم و ملتی از این نوع دانش‌ها رواج یافت و به سطوح متعالی خویش یعنی سطح نهادی دست یافت، نشان می‌دهد اتفاق مهمی در حوزه مطالعات آکادمیک دین در حال شکل‌گیری است.

این گزارش حاکی است احمدی اظهار کرد: دین به عنوان یک عنصر بین‌المللی شناخته شده است؛ یعنی هم در نظام‌های داخلی ملت‌ها و هم در نظام‌های بین‌المللی، دین سکه رایج است. به محض اینکه اسم دین می‌آید یا کار دینی صورت می‌گیرد امواج آن در نقاط مختلف دنیا تأثیر خود را می‌گذارد که این امر به همین دلیل است که دین در نهاد وساختار کشورها و همچنین نظام بین الملل وجود یا امکان اثرگذاری دارد.

وی افزود: ما عملاً در نگاه دین پژوهی دو دسته علم در حوزه دین داریم: علم دینی و علم ادیانی.علم دین به مناسبات درون دینی و  علم ادیانی علمی است که به ساختارهای دینی در جهان و تطبیق این ساختارها و نظام های دیگر در جهان می‌پردازد. امروزه عملاً در این علم نسبت دین در مناسبات بین‌المللی و در دنیای مدرن بررسی می‌شود و اینکه در این تلاقی ساختاری، دو طرف چه سرنوشتی پیدا می‌کنند.

دکتر احمدی ادامه داد: در حال حاضر دین بیشتر یک ظرفیت نهفته در نهادهای بین‌المللی است. ما الان در جهان جنگ ادیانی نداریم از طرفی گفتگوی ادیانی مؤثری هم نداریم اما ظرفیت‌ها خیلی قدرتمند هستند.

احمدی تصریح کرد: یکی از بخش‌های اصلی در علوم مربوط به ادیان، دین پژوهی است که در آن به بررسی وضعیت دین در دنیای مدرن پرداخته می‌شود.

وی گفت: به این ترتیب ما چون یک یک نظام دینی هستیم باید در مراکز مربوط به ساختارهای استراتژیک و تصمیم گیر نظام، میز دین پژوهی داشته باشیم، به عنوان مثال  بخش هائی نظیر مجمع تشخیص مصلحت و وزارت اطلاعات هم باید میز دین‌پژوهی داشته باشند.این نهادهای مطالعاتی دین‌پژوهی در دنیا عمدتاً به نهادهای دینی و در ایران به حوزه های علمیه وابسته‌اند و نسبت بین دنیای جدید و دین را بررسی می‌کنند.

احمدی ادامه داد: ساختارهای تصمیم‌گیر باید کرسی‌های دین‌پژوهی داشته  که به عنوان مشاور پژوهشی آنها فعالیت کند. این امر در نقط مهمی از کشورهای دنیا مرسوم است.

وی گفت: تقریباً همزمان با شکل‌گیری این علم در غرب ، رگه‌هایی از تفکر دین‌پژوهانه در تفکرات امام خمینی (ره) قابل مشاهده است مثلاً وقتی ایشان موضوع مصلحت را مطرح می‌کنند یعنی نگاه هرمنوتیکی به اصول اساسی دین را قبول دارند و مطرح می کنند .

احمدی تصریح کرد: یکی از دلایلی اصلی که غربی‌ها با ما مشکل دارند این است که نظام متعارف دین را که می توان مصلحت اندیش بود را خوب درک نمی‌کنند و تصور درستی از اجتهاد دینی و فقهی ندارند، اجتهاد فقط تأکید بر اصول نیست بلکه روزآمد کردن آن است. https://www.isna.ir/print/۹۸۰۷۱۴۱۰۶۹۹/

 

 

نظرات ارسال نظر